BAŞKANIMIZIN 2021 YILI ECZACILIK HAFTASI BASIN AÇIKLAMASI

Bilimsel eczacılığın 182. yılını kutluyoruz. Covid-19 pandemisinde bir yılı geride bıraktık.

14 Mayıs Eczacılık Haftası pandeminin gölgesi altında, maske ve mesafe tedbirleri alınarak sürmektedir. Bir yılı aşkın süredir tüm dünyayı saran ve sarsan Covid-19 pandemisi nedeniyle kaybettiğimiz 50 meslektaşımızı, 19 eczane teknisyenimizi ve diğer sağlık çalışanlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Türk Eczacılar Birliği ve tüm eczacılarımız 10 Mayıs 2021 gününde 1 dakikalık saygı duruşuyla kaybettiklerimizin anılarını yad ettik.

Farmasötik bilimciler olarak eczacılar covid-19 virüsüyle mücadele etmekte sağlık alanına büyük katkı sağlamışlardır. 1. Basamak Sağlık Hizmet Sunucusu sorumluluğunu ön cephede fedakarca hastalığa yakalanma riskini göz ardı ederek 7/24 sağlık hizmetini aksatmadan hastalarına ilaç sağlamışlardır.

Ülkemizde bulaş riskini azaltmak için uygulanan kapanma kısıtlamalarında eczane çalışma saatlerini değiştirmeden çalışmaya devam etmişlerdir ve hastanın ilaç hizmetini kesintisiz sürdürmüşlerdir. Eczacılar salgının hem yayılmasının yavaşlatılması hem önlenmesi hem de doğru yönlendirilmesinde sağlık hizmetinin devam etmesi için büyük rol üstlendirilmiştir.

Bu yıl Türk Eczacılar Birliği eczacılık haftasında ‘’ SAĞLIĞINIZ İÇİN ECZACINIZA GÜVENİN, ECZANE GÜVENDİR.’’ temasını belirlemiştir. Sağlıkta güven önemli bir kavramdır. Eczaneler hastalarına ister ilaç olsun ister ilaç dışı olsun bilgiye dayalı güvenilir ürünleri sunmakta ve onları doğru tedaviye yönlendirmektedir.

İnternetten satılan, saklama ve dağıtım koşulları denetlenmeyen takviye edici gıdalar ve merdiven altında üretilmiş maske ve dezenfektanlar halkımıza yarar sağlamamaktadır. Aksine halkın sağlını tehlikeye atar. Bu durumların önüne geçilmesi için Türk Eczacılar Birliği ve Eczacı Odaları sürekli yasa koyucularla iletişime geçerek yasal düzenlemelerin yapılması için mücadele etmektedirler. Halkımıza bu konuda en önemli tavsiyemiz güvenilir takviye edici gıdaları ve ilaç dışı ürünleri ECZACILARINA danışarak yine eczanelerden temin etmeleridir.

Eczanelerimizde bir yılı aşkın süredir kronik hastalığa sahip hastalarımızın (diyabet, tansiyon, kolesterol, vb.) bulaş riskinden korunmaları için hastane ve aile hekimliklerine gitmeden eczanede devam reçeteleri düzenlenerek ilaçları almaları sağlanmıştır. Bu uygulama hali hazırda devam etmektedir. Eczacılar hekimlerin üzerindeki yükü bir anlamda paylaşmışlardır.

Covid-19 aşıları salgınla mücadelede en önemli argümandır. Biz eczacılar aşıların kamu tarafından ücretsiz sağlanmasını, yerli aşıya hız verilmesini, aşıda dışa bağımlılığımızın azaltılmasını, ülke çapında yaygınlaştırılarak hastalığa karşı bağışıklığın sağlanmasını istiyoruz ve bu konuda eczaneler olarak devletimize her türlü desteği vermeye hazırız.

Bizler eczacılık yeminimizin gereğidir ki sağlık savaşçısı olarak bu salgında mücadelede tüm diğer sağlık çalışanları ile birlikte ön saflarda hastalarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz. Hepimiz için zorlu bir süreç olan bu dönemi mümkün olan en az zararla atlatmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Süreç boyunca canla başla çalışan eczacılarımıza ve eczane çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.

14 Mayıs Eczacılık Haftamız dolayısıyla tüm meslektaşlarımızın gününü kutlarken,  hastalarımıza şifalar diliyoruz.

 

                                               Ecz. E. Şefkat GÜLER

                                                 Çorum Eczacı Odası

                                             Yönetim Kurulu Başkanı