DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ

Bugün, tüm dünyada 20 Kasım'da kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü'nü coşku ve duyarlılıkla selamlıyorum. Çocuklar, toplumumuzun en değerli varlıkları ve yarının liderleri olarak büyümenin, öğrenmenin ve sağlıklı bir şekilde gelişmenin haklarına sahiptir.

Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocuklara sağlık, eğitim, oyun ve güvenli bir yaşam hakkını garanti altına alarak, onların güvenli ve sevgi dolu bir ortamda büyüme haklarını vurgular. Çocuklar, geleceğimizi şekillendiren önemli aktörlerdir ve onların haklarına saygı göstermek, toplum olarak sorumluluklarımızın bilincinde olmamızı gerektirir.

Eczacılar olarak, çocukların sağlığına ve iyi yaşam standartlarına katkı sağlama sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Sağlık hizmetlerinde kalite standartlarına uyarak, çocukların sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkıda bulunuyoruz. Unutmayalım ki, sağlıklı bir toplum için sağlıklı bireyler yetiştirmek, çocuk haklarına verdiğimiz değeri yansıtan en önemli adımlardan biridir.

Dünya Çocuk Hakları Günü, çocukların seslerini duyurabilmeleri, dünya genelinde eşit haklara sahip olabilmeleri adına bir fırsattır. Bu günü, çocuklarımıza sevgi, saygı ve güven dolu bir gelecek bırakma amacıyla birlikte kutlamak, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzun bir göstergesidir.

Unutmayalım ki, çocuk haklarına saygı göstermek, sadece bir günle sınırlı olmamalı, her zaman bilinçli bir yaklaşım gerektirir. Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya Çocuk Hakları Günü'nü tüm üyelerimize ve sevgili çocuklarımıza saygı ve sevgiyle kutluyor, sağlıklı ve mutlu bir gelecek diliyorum.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.

Saygılarımla

Ecz.Erol AFACAN

Çorum Eczacı Odası Başkanı

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ